Reklama
Reklama

Niezwykły spektakl na niebie już jutro. W tym mieście widok będzie najlepszy

Od czerwcowego przesilenia aż do wrześniowej równonocy można regularnie oglądać deszcz spadających meteorytów. Najsłynniejsze są wieczory z Perseidami i Delta-Akwarydami, przecinającymi mrok nocy. Pierwszy gwiezdny spektakl odbędzie się już jutro. O której godzinie oglądać gwiazdy?

"Czerwcowe Boötidy" to określenie dotyczące deszczu meteorów. Można je zauważyć na niebie pomiędzy 22 czerwca a 2 lipca każdego roku. Ziemia przecina wtedy orbitę komety Pons-Winnecke, komety krótkookresowej, krążącej wokół Słońca raz na 6,37 lat.

Słowo "Boötes" wywodzi się z języka greckiego - "Βοώτης" (tłum.: "pasterz", "oracz", "wół", "krowa"). Nazwa dotyczy gwiazdozbioru na niebie północnym, który znajduje się między 0° a +60° deklinacji oraz 13 a 16 godziną prawego górowania na sferze niebieskiej. Kiedy będzie można zobaczyć Czerwcowe Bootydy?

Noc spadających gwiazd 2023: jutro zobaczymy Czerwcowe Bootydy

Szczyt aktywności czerwcowych Bootydów przypadnie na noc z 27 na 28 czerwca. Radiant deszczu będzie największy w północnej części kraju. Prawdopodobnie to tam obserwujący zauważą najwięcej gwiazd w najwyraźniejszym i najdłuższym spektrum. 

Jedno z miast, w których można będzie oglądać deszcz meteorytów przez całą noc, to Poznań. Natomiast największe szanse na zobaczenie Czerwcowych Bootydów mają osoby, które spojrzą na niebo niedługo przed zapadnięciem zmroku – około godziny 21.00. Wtedy punkt radiantu jest najwyżej i widać najwięcej spadających gwiazd.

Skąd biorą się spadające gwiazdy?

Deszcz meteorytów powstaje w momencie, gdy Ziemia przechodzi przez strumienie odłamków pozostawionych przez komety i asteroidy. Odłamki ze strug rozpraszają się wzdłuż orbity obiektu macierzystego wokół Układu Słonecznego.

Zjawisko spadających gwiazd zachodzi w momencie i jest zauważalne, kiedy jeden z odłamków zderza się z ziemską atmosferą. Z reguły spala się na wysokości około 70-100 kilometrów. Ciałem macierzystym, z którego odrywają się spadające gwiazdy, jest kometa 7P/Pons-Winnecke. 

Jak zobaczyć najwięcej gwiazd w noc spadających meteorytów?

Radiant Czerwcowych Bootydów znajduje się mniej więcej w prawym górowaniu 14h50m, deklinacji 48°N. Żeby zobaczyć jak najwięcej meteorów, najlepiej patrzeć nie bezpośrednio w stronę radiantu, ale na dowolny ciemny skrawek nieba, który jest oddalony od niego o około 30-40°C. To właśnie w tym miejscu znajdzie się najprawdopodobniej najwięcej spadających gwiazd.

Zobacz też:

​Tę zagadkę rozwiążą tylko orły z matematyki. Jak z trzech zer zrobić szóstkę?

​To jest zagadka dla czwartej klasy podstawówki. Mało kto jest w stanie podać dobry wynik

Rekiny w Bałtyku mają trzy metry i wagę 200 kg. Czy są niebezpieczne?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: astronomowie | Kosmos