Reklama
Reklama

Najwyższy człowiek w Polsce. Dar czy przekleństwo?

Marcel Rożek to najwyższy człowiek, który obecnie mieszka w Polsce. Ma aż 222 centymetry wzrostu i jest niższy od światowego rekordzisty o niemal 30 cm. Jak żyje się tak wysokim osobom? Czy takie warunki fizyczne są ułatwieniem, czy utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu?

Najwyższym Polakiem w historii był Eugeniusz Taraciński. Nazywano go "wielkoludem z Bystrzycy". Mierzył 228 centymetrów. Żył w okresie od 1928 do 1978 roku. Teraz ma godnego następcę. Marcel Rożek ma dopiero 20 lat i wzrost 222 centymetrów.

Znakomite warunki fizyczne, czy choroba genetyczna? Skąd wziął się imponujący wzrost?

Marcel Rożek zdecydował się na udzielenie wywiadu kanałowi YouTube "Coś Ciekawego" prowadzonemu przez Marco Arenta. Jedno z pierwszych pytań dotyczyło tego, czy Marcel Rożek cierpi na chorobę.

Rożek przyznał, że jego wzrost – 222 cm, jest skutkiem ubocznym Zespołu Marfana (MFS). To choroba genetyczna tkanki łącznej powodująca nieprawidłowości w budowie ciała, serca, oczu, a także innych narządów. Częstotliwość zachorowania na MFS wynosi 1-2:10 000, a objawy są różne u poszczególnych osób. Marcel Rożek odziedziczył chorobę po tacie.

Różnica między dzieciństwem a dorosłością najwyższego Polaka

Marcel Rożek ma 20 lat. Jednak pod względem genetycznym jest to 28 lat. Najwyższy Polak wspominał swoje dzieciństwo z chorobą MFS. Męczył się szybciej, niż zdrowe dzieci - po zwykłej zabawie na dworze czy grze w piłkę jego ciało potrzebowało nawet całego dnia regeneracji, a organizm dawał o sobie znać przejmującym bólem.

Ze względu na to, że Marcel Rożek osiągnął maksymalny wzrost – 222 cm i jego organizm nie będzie już się rozrastał, ból związany z aktywnością fizyczną minął. Mężczyzna podkreślił, że teraz czuje się lepiej, niż jako nastolatek. 

Wzrost 222 cm i codzienne życie. Czym się różni od standardowego?

Z pewnością ciekawe jest to, jakie perspektywy zawodowe ma Marcel Rożek. Najwyższy Polak stwierdził, że wzrost wyklucza go z wielu profesji. Ze względu na chorobę MFS obciążone jest jego serce. Uniemożliwia mu to wykonywanie dużego wysiłku. 

Marcel Rożek był zawodnikiem drużyny koszykarskiej Trefl Sopot. Niestety postępująca choroba, w szczególności giętkie stawy, uniemożliwia mu kontynuowanie kariery. Wysoki wzrost i przypadłości związane z MFS utrudniają też zabawę. Marcel Rożek nie może chociażby skorzystać z większości atrakcji w popularnych parkach rozrywki. 

 Problematyczny jest również zakup ubrań. W jednym z wywiadów mężczyna zdradził, że musi kupować dwie pary spodni i zszywać nogawki ze sobą, żeby miał odpowiednią długość. 

Imponujący wzrost 222 cm i Zespół Marfana określa raczej jako wadę. 

Marcel Rożek wymienia zalety potężnego wzrostu

Ograniczenia jakie choroba nakłada na codzienne życie nie przysłaniają zalet wysokiego wzrostu. Marcel Rożek jest w stanie określić, jak 222 cm wpływa na funkcjonowanie w pozytywny sposób. 

Pierwszą zaletą jest to, że widzi więcej i może łatwo sięgać na wysokość niedostępną dla osób ze standardowym wzrostem. Marcel Rożek zauważa też, że bycie najwyższym Polakiem przysporzyło mu sporo popularności, którą docenia. 

Mimo imponującego wzrostu, Marcel Rożek nie jest najwyższym człowiekiem na świecie. Tytuł ten przypada mieszkańcowi Turcji, który mierzy aż 251 cm. 

Zobacz też:

Szybki test na inteligencję. Z zapałkami radzą sobie tylko najlepsi

​Tej zagadki nie rozwiążesz w kilka sekund. Większość osób robi ten sam błąd

​Zagadka nie tylko dla ogrodników. Znajdź inne jabłko w 10 sekund

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawdziwe historie