Reklama
Reklama

Najmniejsze zwierzęta na świecie - miniaturki ze świata zwierząt

Żaba wielkości ludzkiego paznokcia, małpa, którą można schować do kieszeni czy wąż mieszczący się w pudełku zapałek. Co łączy te wszystkie zwierzęta? Fakt, że są one miniaturkami wśród swoich gatunków i uznawane są za najmniejsze na świecie. Sprawdź, jakie jeszcze zwierzęta znajdują się na tej liście.

Najmniejsze zwierzęta świata żyją zarówno na lądzie, jak i w morzu. Niektóre z nich są tak niewielkich rozmiarów, że ewolucja pozbawiła ich istotnych narządów, takich jak na przykład serce, aby nadal mógł funkcjonować u nich układ rozrodczy. Mimo swojej filigranowości nadal są one fascynujące i mają duże znaczenie w ekosystemie. Przedstawiamy najmniejsze zwierzęta na świecie oraz interesujące miniaturki niektórych gatunków.  

Najmniejszy ssak na świecie - może zjeść dwa razy więcej niż waży

Ryjówek etruski to niezwykle mały ssak, który długością swojej głowy oraz tułowia nie przekracza nawet pięciu centymetrów. Wraz ze swoim ogonem o długości około 25 milimetrów, ryjówek jest mniejszy od ludzkiego palca.

Występuje on przede wszystkim w południowej Europie. Spotkać można go również w północnej Afryce oraz południowej Azji. W Polsce nie ma szans na zobaczenie go w naturalnych warunkach, najbliżej granic naszego kraju można spotkać go na południu Słowenii.

Mimo swoich niewielkich rozmiarów ten ssak ma ogromny apetyt i niesamowity metabolizm. Codziennie zjada ilość pożywienia, które sięga nawet dwukrotności jego masy ciała. W skład jego diety wchodzą głównie owady oraz małe bezkręgowce, a najchętniej żywi się konikami polnymi. Ryjówek etruski jest niezwykle szybki i gdy nie śpi, zazwyczaj poluje, ale również dużą ilość czasu poświęca na higienę oraz mycie własnego ciała.

Najmniejszy gad - powstał w wyniku karłowacenia wyspowego

Całkowita długość ciała kameleona brookesia micra to około 23 milimetry. Chcąc zobrazować, jak niezwykle małe jest to stworzenie, można powiedzieć, że byłoby ono w stanie stanąć na główce od zapałki, trzymając się jej czterema łapkami.

Jest to gatunek, który odkryto dopiero w XXI wieku przez zoologów, którym przewodniczył niemiecki naukowiec Frank Glaw. Niewielkie rozmiary tego kameleona mogą być związane ze zjawiskiem, które nazywamy karłowaceniem wyspowym. Wiąże się to z tym, że na wyspie występują o wiele mniejsze gatunki niż na kontynencie. Spowodowane jest to zmianami ewolucyjnymi, które wynikają z faktu, że na wyspach zwierzęta mają ograniczony dostęp do pożywienia oraz nie ma tam zbyt wielu dużych drapieżników, więc gatunki dostosowują swoje rozmiary ciała do panujących tam warunków.  

Brookesia micra jako gatunek endemiczny występuje tylko na Madagaskarze. Niestety grozi mu wyginięcie. Wynika to z wycinki lasów w tamtych rejonach, przez którą kameleony pozbawione zostają swojego naturalnego środowiska.

Najmniejszy płaz na świecie - jest mniejszy niż nasz paznokieć

Najmniejszym płazem, a zarazem najmniejszym kręgowcem na świecie jest żaba paedophryne amauensis, która mierzy 7,7 milimetra długości, co oznacza, że jest ona nawet mniejsza od paznokcia dorosłego człowieka. Spotkać można ją jedynie w Papui-Nowej Gwinei.

Podobnie jak brookesia micra, to zwierzę zostało odkryte dopiero w XXI wieku. W 2009 roku dwóch amerykańskich naukowców, podczas wyprawy naukowej do tropikalnych lasów Papui-Nowej Gwinei, zobaczyło tego niewielkiego płaza. Żaba naturalnie żyje w ściółce leśnej i jest aktywna głównie po zmierzchu. Większość czasu spędza na polowaniu, a żywi się ona małymi bezkręgowcami.

Zaskakujące jest jednak to, że ta filigranowa żaba potrafi wykonywać skoki, które równe są aż  trzydziestokrotności długości jej ciała!

Najmniejszy ptak - co łączy go z bańką mydlaną i benzyną?

Długość ciała najmniejszego ptaka na ziemi, czyli kolibra hawańskiego wynosi około 6,3 centymetra. Występuje on na Kubie i potrafi niezwykle szybko latać. Większość swojej energii przeznacza na znalezienie posiłku, a głównym składnikiem jego diety jest nektar kwiatów. Oprócz tego żywi się również małymi owadami i pająkami.

Uroku dodaje mu także fakt, że na jego piórach zachodzi zjawisko iryzacji. W przyrodzie to zjawisko występuje na różnych powierzchniach np. na plamach cieczy, minerałach, chmurach czy pancerzach zwierząt. Powoduje ono charakterystyczne tęczowe plamy, które dzięki interferencji światła odbitego, mogą pokrywać obiekt. Najczęściej efekt ten możemy zaobserwować na puszczanych bańkach mydlanych lub na plamach z benzyny.

Najmniejszy owad świata -  pozbawiony jest serca i żołądka

Chrząszcz scydosella to mierzy niewiele ponad 0,3 milimetra długości. Jego obecność została odkryta w Nikaragui w 1999 roku przez badacza Wesleya Halla z University of Nebraska State Museum.

Ze względu na swoje małe rozmiary, w drodze ewolucji, te owady straciły część ważnych elementów budowy swojego ciała, takich jak serce czy żołądek. Są tak niewielkie, że według naukowców nie mogłyby być już mniejsze, ponieważ wtedy nie mógłby już funkcjonować ich układ nerwowy oraz rozrodczy.

Najmniejsza ryba na świecie to paedocypris

Do 2012 roku była uważana za najmniejszego kręgowca na świecie, jednak po latach badań została ona zaliczona do najmniejszych ryb. Mierzy ona od 8 do 10 milimetrów długości i można ją spotkać w strumieniach i bagnach wysp Borneo, Bintan i Sumatra w Azji Południowo-Wschodniej.  

Najmniejsza ryba na świecie została odkryta w 1996 roku przez Maurice'a Kottelata i Tan Heok Hui z Raffles Museum of Biodiversity Research w Singapurze. Jednak jest ona gatunkiem bliskim wyginięcia, ponieważ ze względu na rozwój rolnictwa jest tam coraz mniej terenów bagnistych. Dodatkowo coraz częściej dochodzi w tych rejonach do mocnych pożarów lasów, co sprawia, że paedocypris ma coraz mniej sprzyjające warunki do przeżycia.  

Najmniejszy wąż na świecie - jest cienki jak makaron spaghetti

Jest to mieszkający na karaibskiej wyspie Barbados ślepy wąż Leptotyphlops carlae. Chcąc zobrazować, jak jest mały, można stwierdzić, że w jednym pudełku na zapałki, spokojnie mogłoby się zmieścić kilka dorosłych okazów tego węża. Nietypowe jest także to, że w okresie godowym samice składają tylko jedno jajo, co jest rzadko spotykanym zjawiskiem wśród węży.

Leptotyphlops carlae ma dziesięć centymetrów długości i jest niezwykle cienki. Jednak ten gatunek także jest zagrożony wyginięciem, ze względu na wycinkę lasów na wyspie Barbados.

Jelonek w wersji miniaturowej - szczeka i biega zygzakiem

Pudu północny jest prawdopodobnie najmniejszym jeleniowatym na świecie. Dorosłe samce mogą ważyć maksymalnie 10 kg i mają w kłębie jedynie 35 cm. Natomiast samice są od nich o około 1 kg lżejsze. Jest to duża różnica, ponieważ standardowy jeleń waży około 200 kilogramów i jest sporo wyższy od większości ludzi.

Ich niewielki wzrost pozwala im świetnie biegać, wspinać się oraz skakać. Pudu w obliczu zagrożenia może szczekać, a uciekając, biegnie zygzakiem, by zgubić atakującego.

Pigmejka karłowata - waży tyle co jeden ziemniak

Miniaturowa małpka uważana jest za jedno z najsłodszych zwierząt świata. Przez wielu nazywana jest również małpą kieszonkową, ponieważ jest tak niewielka, że spokojnie można byłoby ją zmieścić właśnie w kieszeni.

Pigmejkę karłowatą można spotkać w amazońskich lasach Peru, Brazylii, Kolumbii czy Ekwadoru. Średni wzrost tych zwierząt wynosi od 14 do 18 centymetrów. Ich waga, to maksymalnie 120 gramów. Oznacza to, że dorosła miniaturowa małpka, waży mniej więcej tyle, co sporej wielkości ziemniak. Nic dziwnego więc, że jest powszechnie uznawana za najmniejszego przedstawiciela naczelnych na świecie.

Najmniejszy konik morski na świecie - jest mistrzem kamuflażu

Karłowaty konik morski żyje wśród raf koralowych zachodniego Pacyfiku na głębokościach od 10 do 100 metrów. Jest on naprawdę niewielkich rozmiarów, ponieważ ma około 2 centymetrów wysokości. Z tego powodu uważany jest za jedną z najlepiej zakamuflowanych postaci w oceanie.

Podobnie jak inne koniki morskie, to samce składają jaja. Po wykluciu się młode pozostają w środowisku rafy koralowej, w której się urodziły. Aktualnie gatunek jest zagrożony ze względu na degradację jego siedlisk, zanieczyszczenia oraz destrukcyjne metody połowów.

Zobacz też:

​ChatGPT stworzył zagadkę na inteligencję. Dasz radę ją rozwiązać w 30 sekund?

Potrafisz podać wynik z pamięci? Wiele osób się myli

W tym dniu przychodzi na świat najwięcej dzieci. Ty też wtedy się urodziłeś?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dzikie zwierzęta