Reklama
Reklama

Magiczny „młody Księżyc” już dziś rozświetli nocne niebo! Jaka moc w nim drzemie?

Już w zamierzchłych czasach zauważano wpływ Księżyca na ludzkie zachowania. Nawiązania do tego można było znaleźć m.in. w mitologii, czy ludowych baśniach i historiach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wierzono nawet, że od pozycji Księżyca może zależeć to, czy ktoś popadł w obłęd.

W noc poprzedzającą ostatni dzień lata nocne niebo zostanie rozświetlone przez tzw. młody Księżyc. Dokładnie w piątek 22 września o godzinie 21:32 to ciało niebieskie wejdzie w pierwszą kwadrę. Będzie to miało wpływ na ludzi na Ziemi.

"Pierwsza kwadra" to określenie, które używa się w kontekście momentu, kiedy Księżyc znajdzie się w połowie drogi do pełni. Warto wiedzieć, że wtedy Księżyc, Ziemia i Słońce stworzą ze sobą kąt prosty. Z kolei tarcza Księżyca będzie oświetlona do połowy.

Jak „młody Księżyc” wpłynie na ludzi według ludowych wierzeń?

Zgodnie z ludowymi wierzeniami, położenie Księżyca może mieć wpływ na życie człowieka. Wtedy warto wykonywać niektóre czynności lub powstrzymywać się od niektórych rzeczy. "Młody Księżyc" sprzyja, na przykład dbaniu o kondycję lub urodę, poprawianiu zasobności portfela.

Z drugiej strony w kosmosie drzemie też moc, która może mieć negatywny wpływ na wykonywanie codziennych czynności. Wtedy niektóre przedsięwzięcia kończą się często spektakularną wręcz porażką. 

Dotyczy to, na przykład długiego odpoczynku. Ktoś, kto zaplanował sobie urlop właśnie na czas "młodego Księżyca", prawdopodobnie nie będzie mógł poddać się błogiemu relaksowi ze względu na potężną moc, którą emanuje ciało niebieskie.

Powiązania z życia na Ziemi z fazą Księżyca zostały udowodnione

Nie brakuje dowodów na to, że faza Księżyca ma wpływ na życie na Ziemi. Co najmniej kilka gatunków zwierząt dostosowuje niektóre ze swoich cykli biologicznych do cyklu księżycowego. Dotyczy to m.in. cyklu reprodukcyjnego kilku gatunków oceanicznych.

Niestety brakuje solidnych dowodów na to, że Księżyc ma tak jednoznaczny (jak w przypadku zwierząt) wpływ na ludzi. 

Czy Księżyc może wpływać na zdrowie i zachowanie?

Warto wiedzieć, że w ludowych zabobonach i wierzeniach jest co nieco prawdy. Wszystkie organizmy realizują naturalne cykle biologiczne w celu przetrwania. Ich rytm zależy od wielu czynników nie tylko wewnętrznych, ale także zewnętrznych.

Jak podaje naukowy magazyn health.clevelandclinic.org ze względu na to, że ludzkie ciało składa się w około od 55% do 78% z wody, to istnieją powody, które pozwalają sądzić, że na zdrowie i zachowanie człowieka może w pewnym stopniu wpływać również Księżyc. 

Dokładnie mowa tutaj o jego świetle i 27-dniowym cyklu. Znaczenie ma również przyciąganie grawitacyjne Księżyca na Ziemię – jego oddziaływanie ma wpływ, co prawda nie na człowieka, ale na m.in. pływy oceaniczne. 

Zobacz też:

​Zagadka z podstawówki. A jednak dorośli mają problem z jej rozwiązaniem

​Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?

​Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos