Reklama
Reklama

Jak zachować się podczas burzy? W tym miejscu jesteś najbezpieczniejszy

Wysokie temperatury panujące latem wiążą się ze wzrastającym ryzykiem wystąpienia burzowego frontu atmosferycznego. W ostatnich dniach IMGW wydało kilka ostrzeżeń przed intensywnymi burzami oraz gradem. Jak zachować się w sytuacji, gdy burza zaskoczy nas poza domem?

Lato to sezon burzowy – towarzyszą mu nie tylko wyładowania atmosferyczne, ale również ulewne opady deszczu, grad czy silne podmuchy wiatru. Jednak to właśnie wyładowania atmosferyczne są dla nas najbardziej niebezpieczne i każdego roku przynoszą największą liczbę ofiar. Od prawidłowego zachowania w czasie burzy może więc zależeć nie tylko nasze zdrowie, ale również życie. Jakich błędów nie popełniać? Oto najważniejsze zasady. 

Nie czekaj, aż burza się rozszaleje

Jeśli przebywając za zewnątrz słyszysz grzmoty, najlepiej przerwij wykonywane prace i niezwłocznie udaj się do domu lub innego miejsca, a którym będziesz mógł się schronić. Bezwzględnie należy przerwać prace na wysokości oraz prace w polu wymagające używania metalowych narzędzi. Najlepiej oddalić się również od zbiorników wodnych, ponieważ substancje chemiczne zawarte w nieprzefiltrowanej wodzie bardzo dobrze przewodzą prąd elektryczny, co zwiększa ryzyko porażenia. 

Z tego względu podczas burzy należy również unikać pływania w rzece, jeziorze czy otwartym basenie, a także żeglowania.

Nie chowaj się pod drzewami

Jeśli burza zaskoczy cię na zewnątrz, nie szukaj schronienia pod drzewami, wolno stojącymi wieżami, wiatami czy słupami energetycznymi. Ze względu na swoją wysokość przyciągają wyładowania elektryczne, mogą więc stanowić duże zagrożenie. Co więcej, drzewo, w które uderzy piorun, może się złamać, a nawet zapalić, wywołując pożar. 

Unikaj otwartej przestrzeni

Podczas burzy należy unikać wzniesień, pagórków oraz górskich szczytów. Widząc zmianę pogody podczas wycieczki górskiej, należy niezwłocznie kierować się w dół. Najpiej również nie przebywać na otwartej, pustej przestrzeni, na której będziemy najwyższym punktem, ponieważ to w nie najczęściej uderzają pioruny.

Zrezygnuj z rozmów telefonicznych

W czasie burzy nie powinno się rozmawiać przez telefon stacjonarny, ani korzystać z urządzeń eletronicznych podłączonych do gniazdka elektrycznego kablem. Co więcej, najlepiej odłączyć je od prądu, by uniknąć zwarcia. Piorun uderzając w linię energetyczną może się nią przemieszczać aż do odbiornika - w tym przypadku słuchawki telefonu. 

Tu będziesz najbezpieczniejszy podczas burzy

Większość nowoczesnych budynków została wyposażona w instalację odgromową, czyli tzw. piorunochrony. Nawet jeśli piorun uderzy w dom, odprowadzi ona energię elektyczną aż do ziemi, gdzie zostanie rozładowania. Dzięki temu nie powinno dojść do żadnych uszkodzeń.

Bardzo bezpiecznymi miejscami w czasie burzy są również samochód i samolot. Ich metalowa obudowa tworzy tzw. klatkę Faradaya. Oznacza to, że prąd elektryczny przemieszcza sie jedynie po zewnętrznej stronie przewodnika, nie może natomiast przeniknąć do wnętrza pojazdu.

Zobacz też:

​Podasz poprawny wynik w mniej niż 10 sekund? To potrafią tylko najlepsi matematycy

Czy trzeba wyciągać wtyczki z gniazdek w czasie burzy? Wiele osób wierzy w fałszywą wersję

Możesz przesunąć tylko jedną cyfrę, żeby równanie się zgadzało. Prawie wszyscy robią to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nauka | przyroda