Jak widzą koty, a jak psy? Niektóre fakty zaskakują
Zmysł wzroku jest niezwykle ważny również w świecie zwierząt. To on pozwala zauważyć im zbliżające się niebezpieczeństwo oraz odczytać sygnały płynące z otoczenia. Jednak jak widzą nasze czworonogi, które towarzyszą nam każdego dnia? Sprawdź, jak działa wzrok w przypadku psów i kotów.
Zwierzęta są w stanie wykształcić swoje zmysły w zależności od środowiska, w którym żyją. Każde zwierzę musi dostosować swoje zmysły do warunków panujących w ich pobliżu, aby przeżyć i przystosować się do otoczenia. Podobnie jest w przypadku psów i kotów, które aktualnie udomowione, mają w sobie również pierwotne instynkty. Sprawdzamy, jak wzrok, czyli jeden z najważniejszych zmysłów, działa u naszych czworonogów.
Psy i koty mają ograniczoną zdolność akomodacji, czyli wyraźnego widzenia przedmiotów oddalonych od nich na różne dystanse. Przede wszystkim problem pojawia się, gdy patrzą na obiekty znajdujące się blisko nich. Okazuje się, że pies widzi wyraźnie dopiero od 35 do 50 cm, a kot od 25 cm.
Co więcej, nasze pupile nie należą również do dalekowidzów. Psy widzą prawie 4 razy gorzej od przeciętnego człowieka, natomiast kot ma około 5-10 razy słabszy wzrok niż my. Oczywiście jest to zależne także od rasy zwierzęcia, ponieważ na przykład owczarki niemieckie mają większe predyspozycje do krótkowzroczności niż inne psy. A przykładem zwierząt dalekowzrocznych są charty.
Pomimo tego, że wzrok naszych pupili nie sprawdza się najlepiej w przypadku ostrości, to jednak świetnie radzi sobie z szeroką perspektywą oraz widzeniem peryferyjnym. Dla porównania pole widzenia ludzi wynosi 180 stopni, natomiast kot widzi rzeczywistość na szerokość 200 stopni, a pies aż 240 stopni.
Często pupile nie widzą przed swoim nosem miski lub ulubionej zabawki, a równocześnie potrafią upolować małą muchę w locie, czym niezmiennie nas zaskakują. Okazuje się bowiem, że koty o wiele szybciej zauważają obiekty pozostające w ruchu niż te nieruchome. Dzięki temu są tak świetne w polowaniu np. na myszy czy ptaki.
Natomiast psy też radzą sobie w tej kwestii całkiem nieźle. Doświadczenie, w którym udział brały psy policyjne, potwierdziło, że potrafią one rozpoznać ruchomy obiekt nawet z odległości 900 metrów! Jednak nieruchomy punkt jest dla nich widoczny dopiero z maksymalnie 585 metrów.
Dodatkowo wzrok naszych pupili jest o wiele bardziej czuły na miganie niż nasz wzrok. Dla człowieka standardowa częstotliwość odświeżania obrazu na ekranie to 60Hz, a dla psa może to wynosić nawet 75Hz. Oznacza to, że w sytuacji, gdy my oglądamy telewizję i widzimy płynne, przeskakujące klatki, to nasze zwierzaki widzą cały czas migoczące obrazy, co zresztą niejednokrotnie przykuwa uwagę czworonogów na dłużej.
Wiele osób twierdzi, że psy nie rozróżniają kolorów. Jednak jest to nieprawdą, ponieważ tak jak przeważająca część ssaków, psy mają zdolność widzenia barw. Co prawda, jest ona mniejsza niż u ludzi, ponieważ zależna jest od tak zwanych czopków, zlokalizowanych w siatkówce oka.
U ludzi występują trzy rodzaje czopków - zielone, niebieskie i czerwone. To dzięki nim możemy rozpoznawać wszystkie znane nam barwy. Natomiast psy mają tylko czopki czerwone i niebieskie, a brak zielonego sprawia, że nie widzą takich kolorów jak np. pomarańczowy lub seledynowy. Najmocniej wyróżnia się u nich barwa żółta i niebieska.
Natomiast jeśli chodzi o koty, to wciąż nie do końca wiadomo, w jaki sposób postrzegają one kolory. Z najnowszych badań wynika jednak, że koty wykazują się umiejętnością rozpoznawania kolorów, zbliżoną do ludzkiej, ponieważ posiadają one również trzy czopki. Jednak w ich przypadku barwy są jako mniej nasycone, wyblakłe lub całkiem obojętne. Równocześnie koty rozróżniają więcej barw szarości niż ludzie, co związane jest z ich naturą polowania głównie po zmroku.
Zdolności naszych pupili nieustannie nas zaskakują, a trwające wciąż badania sprawiają, że możemy poznać czworonogi jeszcze lepiej. Oto kilka faktów, które warto wiedzieć o wzroku psa i kota:
- U psów i kotów ciężko zdiagnozować wadę wzroku, a jeszcze ciężej ją skorygować.
- Kocie oko posiada trzy powieki. Trzecia określana jest migotką i zlokalizowana jest w wewnętrznym kąciku oka. Ma ona na celu chronić je przed zanieczyszczeniem oraz dbać o jego ciągłe nawilżenie.
- Psy miewają problemy z ocenianiem odległości i proporcji.
- Pies i kot mają za siatkówką makatę odblaskową, która sprawia, że potrafią one zauważyć o wiele więcej fotonów niż człowiek. To właśnie ten fragment oka sprawia, że na zdjęciach z fleszem oczy zwierząt spowite są zielonym albo żółtym światłem.
- Wzrok psa jest słabszy w przypadku patrzenia na wprost.
Zobacz też:
Jesienna zagadka z dyniami. Tylko dla najbardziej spostrzegawczych
Umiesz rozwiązać tę zagadkę? Udaje się tylko najinteligentniejszym
Obliczysz to w pamięci? Wystarczy 1 szkolna regułka, ale wiele osób ma problem