Reklama
Reklama

10 niesamowitych faktów o psach. Sprawdź, czy wiesz wszystko o swoim czworonogu

Psy to niezwykle lojalni towarzysze, dający nam miłość i będący zawsze tam, gdzie ich potrzebujemy. Jednak mimo tego, że mamy do czynienia z nimi na co dzień, to nie wszystko jeszcze o nich wiemy. Z tego powodu, przedstawiamy najciekawsze fakty o psach. Niektóre z nich mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego właściciela czworonogów.

Psy od tysięcy lat są najlepszymi przyjaciółmi ludzi i ich wiernymi towarzyszami. Mimo że spędzamy z nimi wiele czasu, okazuje się, że jeszcze nie wszystko wiemy o naszych czworonogach i nowe fakty oraz informacje wciąż budzą fascynacje miłośników psów. 

Przedstawiamy 10 niesamowitych faktów o psach, w które czasem aż trudno uwierzyć, nawet jeśli wydaje nam się, że dobrze znamy te wyjątkowe zwierzęta.

1.   Dlaczego nos psa jest mokry?

Nos psa zazwyczaj jest mokry i nie jest to wcale przypadkowe. Jest to związane z jego funkcją, ponieważ dzięki temu nawilżeniu, nos psa może wchłaniać chemikalia zapachowe. W tym celu wydzielany jest specjalny śluz, który pochłania zapachy, a następnie, gdy pies oblizuje swój nos, otrzymuje informację dotyczącą tego, czym jest dany zapach i jakie ma znaczenie.

2.   Ten utwór psy słyszą lepiej niż my

Psy mają o wiele lepszy słuch niż człowiek. Jednak mało kto wie, że istnieje piosenka, którą nasze czworonogi będą słyszały inaczej niż my. Okazuje się bowiem, że utwór Beatlesów „A Day in the Life” ma fragment stworzony z myślą o czworonogach. W jednym z wywiadów Paul McCartney przyznał, że na końcu piosenki dodał częstotliwość słyszalną tylko przez psy.

3.   Najwyższy pies świata

Obecnym rekordzistą jest dog niemiecki o imieniu Zeus. Pochodzący z USA ogromny czworonóg mierzył aż 111 cm, a stojąc na tylnych łapach ponad 220 cm. W dodatku Zeus ważył aż 70 kg.

4.   Jest tak szybki, że wyprzedziłby geparda

Okazuje się, że greyhound – rasa psa zaliczana do grupy chartów może pokonać geparda w wyścigu długodystansowym. Charty są doskonałymi biegaczami i potrafią utrzymać prędkość 55 km na godzinę na dystansie do ok.10 km. Oznacza to, że mogłyby one pokonać w wyścigu długodystansowym geparda, ponieważ on potrafi utrzymać swoją prędkość jedynie przez około 180-280 metrów.

5.   Najstarsza rasa psów – hodowana już w starożytnym Egipcie

Do rekordzistów zaliczamy także charty perskie, ponieważ są one najstarszą rasą psów. Datuje się, że pochodzi ona z 329 rok p.n.e. i hodowana była jako zwierzęta królewskie w starożytnym Egipcie. W dodatku w Iraku znaleziono również rzeźby psa, które przypominają charta perskiego i ich pochodzenie szacowane jest na 7000 rok p.n.e.

6.   Psy mają trzy powieki

Wielu właścicieli czworonogów nie wie o tym, że psy mają trzy powieki. Ta dodatkowa jest nazywana błoną migoczącą i ma za zadanie jeszcze lepszą ochronę oka. Co więcej, reguluje ona odpowiednie nawilżenie oczu psów.

7.   Ich nosy pomagają leczyć

Okazuje się, że psy i ich niezwykły zmysł węchu często są wykorzystywane do celów medycznych. Po odpowiednim wyszkoleniu czworonogi mogą służyć do wyczuwania stanów chorobowych. Nosy psów służą do diagnozowania określonego stanu lub do ostrzegania właścicieli, gdy potrzebują oni zażyć więcej leków. Niektóre psy są nawet wyszkolone do wykrywania Covid-19.

8.   Psy mogą mieć ulubioną łapę

Przeprowadzono kilka badań na ten temat i okazuje się, że tak jak my, psy mają preferowaną łapę.  Można to sprawdzić, dając swojemu pupilowi ulubioną zabawkę lub interaktywną grę i obserwując, której łapy używa jako pierwszej.

9.   Psy są zbliżone umysłowo do dwulatka

Badania wykazały, że psy potrafią nauczyć się ponad 100 słów i gestów, co powoduje, że można ich inteligencję porównać do poziomu umysłowego dwulatka. Co więcej, czworonogi o wiele łatwiej nauczyć nowych czynności niż dzieci. Z tego powodu psy wykorzystywane są do wszelkiego rodzaju zadań, od ról wojskowych po psy asystujące.

10.   Potrafią jednocześnie węszyć i oddychać

Psy bardzo często używają swojego wyczulonego węchu, m.in. po to, aby znaleźć jedzenie, potencjalne niebezpieczeństwa i przyjaciół. Ich nosy są zaprojektowane tak, aby ułatwić czworonogom codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu ich anatomia pozwala na to, aby zapachy pozostawały w ich nosie, podczas gdy powietrze może jednocześnie wchodzić i wychodzić z płuc. W praktyce oznacza to, że psy mogą swobodnie oddychać i nadal badać zapach.

Zobacz też:

​Zagadka nie tylko dla ogrodników. Znajdź inne jabłko w 10 sekund

​Zagadka matematyczna, która podzieliła internet. Jakie jest rozwiązanie?

​ChatGPT stworzył zagadkę na inteligencję. Dasz radę ją rozwiązać w 30 sekund?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta