Reklama
Reklama

10 najbardziej śmiercionośnych zwierząt na świecie. Pierwsze miejsce cię zaskoczy!

Niektóre z najbardziej śmiercionośnych zwierząt na świecie wyróżniają się agresją i częstymi atakami na ludzi, inne mimo swoich niewielkich rozmiarów są niebezpieczne, ponieważ przenoszą śmiertelne choroby. Przedstawiamy ranking 10 najbardziej śmiercionośnych zwierząt, wśród których znajdują się gatunki, które naprawdę zaskakują.

Świat zwierząt jest fascynujący, może jednak być również bardzo niebezpieczny. Wbrew pozorom zagrożeniem dla człowieka bywają nie tylko potężne zwierzęta, wyposażone w olbrzymie szczęki czy pazury. Śmiercionośne okazują się również niewielkie stworzenia, które na pierwszy rzut oka nie budzą żadnych obaw.

10. Rekiny

Rekiny przedstawiane są jako śmiercionośni zabójcy, szczególnie w filmach i różnego rodzaju programach telewizyjnych. Tymczasem rzeczywistość jest zupełni inna. Na całym świecie rekiny odpowiadają za zaledwie kilkaset ataków na ludzi rocznie. Średnio od sześciu do siedmiu osób rocznie ginie na całym świecie za sprawą rekinów

Co więcej, to rekiny częściej są ofiarami ludzi niż odwrotnie. Każdego roku zabija się ich miliony z powodu dużego popytu na ich płetwy. Takie duże zapotrzebowanie prowadzi do nielegalnych połowów i przełowienia, uszczuplając populację rekinów na całym świecie.

9. Słonie

Zazwyczaj słonie kojarzą nam się z inteligentnymi i przyjaznymi stworzeniami. Jednak okazuje się, że słonie mają rozwinięte emocje i są niebezpieczne dla ludzi. 

Agresję wywołują u nich konkretne sytuacje i zachowania. W niewoli są one zdolne do gniewu i odwetu z powodu ograniczeń, a na wolności pilnują one swojego terenu i członków rodziny, więc są gotowe zaatakować każdego, kto temu zagrozi.

Średnio 500 osób rocznie ginie podczas spotkań ze słoniami w wyniku stratowania, rzucania czy zgniatania.

8. Hipopotamy

Hipopotam jest jednym z największych ssaków lądowych, zaraz za słoniem i nosorożcem. Jest on śmiertelnie niebezpieczny i zasłużył sobie na reputację agresywnego zwierzęcia, które używa przemocy wobec wrogów.

Co więcej, hipopotamy atakują łodzie wkraczające w ich siedliska i potrafią wtedy bardzo skutecznie używać ostrych zębów. Atakują, gryzą i depczą oraz utrzymują przeciwnika pod wodą, dopóki nie utonie.

Hipopotam jest odpowiedzialny za około 500 zakończonych ludzkich żyć rocznie.

7. Krokodyle

Są one jedynym z największych i najbardziej agresywnych zwierząt na świecie. Dorosły samiec krokodyla osiąga najczęściej od 3,5 do 5,2 m przy wadze od 200 do 1000 kg. W dodatku mogą one podróżować z prędkością do 40 km/h.

Krokodyle są gatunkiem, który aktywnie poluje i żeruje na ludziach. Najbardziej śmiercionośnym gatunkiem jest krokodyl nilowy, który żyje w regionach otaczających rzekę Nil.

Zwierzęta z tego gatunku zabijają od 1 000 do 5 00 ludzi rocznie.

6. Muchy tse-tse

W tym przypadku to nie zwierzę zabija ludzi, a wynikającą z jego ugryzienia śmiertelna infekcja. Mucha tse-tse zamieszkuje tropikalne regiony Afryki, gdzie zaraża żywiciela pasożytem wywołującym śpiączkę afrykańską

Jest to choroba bardzo trudna do leczenia, zwłaszcza biorąc pod uwagę brak zasobów medycznych w tamtym rejonie. Bez podjętego leczenia jest ona w 100% śmiertelna.

Szacuje się, że rocznie około 10 000 osób umiera po ukąszeniu przez muchę tse-tse.

5. Kissing Bugs

To tzw. całujące robaki. Jest to zbiorcza nazwa używana do określenia ponad 150 gatunków owadów , które posiadają specyficzny typ zakrzywionej trąby. Używana jest ona jako narzędzie do obrony oraz polowania.

Skłonność robaków do atakowania obszarów tkanek miękkich wokół ust ludzi jest tym, co sprawiło, że nazywa się je kissing bugs. Gatunki zamieszkujące Amerykę Środkową i Południową przenoszą niebezpieczną chorobę zwaną chorobą Chagasa.

Powoduje ona od 12 000 do 15 000 zgonów rocznie, wynikających z niewydolności narządów, spowodowanej infekcją pasożytniczą.

4. Ślimaki słodkowodne

Co zaskakujące, kolejnym najbardziej śmiercionośnym zwierzęciem w naszym rankingu jest ślimak słodkowodny. Jednak to nie ślimak bezpośrednio zabija ludzi, ale przenoszona przez niego choroba – schistosomatoza.

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia co roku u kilku milionów ludzi diagnozuje się infekcję pasożytniczą zwaną schistosomatozą, a od 20 000 do 200 000 z tych przypadków kończy się śmiercią. Schistosomatoza powoduje m.in. silny ból brzucha i krewiomocz.

3. Psy

Najlepszy przyjaciel człowieka jest również jednym z najbardziej śmiercionośnych zwierząt. Ataki  psów każdego roku prowadzą do 30-50 zgonów w samych Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie jest ich aż 25 000 rocznie.

Jednak zdecydowana większość tych incydentów ma miejsce poza krajami pierwszego świata i jest wynikiem braku zaawansowanej opieki medycznej i braku szczepień m.in. na wściekliznę.

2. Węże

Wiele osób boi się dużych węży, takich jak boa dusiciele i anakondy, jednak okazuje się, że wężem odpowiedzialnym za większość zgonów jest w rzeczywistości indyjska żmija piłowata, która ma niecały metr. Wąż ten zamieszkuje Afrykę , Bliski Wschód i Indie. 

Oprócz wysokiej śmiertelności jad żmii jest neurotoksyną, która powoduje dużą liczbę amputacji u tych ofiar, których nie zabija od razu. Węże (liczone łącznie wszystkie gatunki) odpowiadają za ponad 100 000 ofiar śmiertelnych rocznie.

1.Komary

Pierwsze miejsce może wydawać się niektórym zaskakujące, ponieważ najbardziej śmiercionośnym i najbardziej niebezpiecznym zwierzęciem na świecie jest… komar! 

Szacuje się, że komary powodują od 750 000 do miliona zgonów rocznie. Związane jest to z tym, że są one nosicielami wielu śmiertelnych dla ludzkości chorób, w tym malarii, gorączki denga oraz wirusów Zachodniego Nilu i Zika. 

W tym sama malaria odpowiada za ponad pół miliona śmiertelnych infekcji rocznie. Niektórzy badacze twierdzą, że potencjalnie połowa wszystkich zgonów ludzi od początku istnienia naszego gatunku, może być wynikiem chorób przenoszonych przez komary.

Zobacz też:

Szybki test na inteligencję. Z zapałkami radzą sobie tylko najlepsi

​Tej zagadki nie rozwiążesz w kilka sekund. Większość osób robi ten sam błąd

​Zagadka nie tylko dla ogrodników. Znajdź inne jabłko w 10 sekund

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dzikie zwierzęta