Reklama
Reklama

Zapomnij o ćmie bukszpanowej w ogrodzie. Posyp krzewy tym kuchennym produktem

Ćma bukszpanowa to zmora wielu ogrodników. Zmagają się z nią w kwietniu i maju, ponieważ to właśnie w tym miesiącach atakuje bukszpany, ale też laurowiśnię, rododendrony i trzmielinę. Jak zatem przepędzić uciążliwego szkodnika? Ten produkt kuchenny każdy z nas ma w szafce.

Ćma bukszpanowa może spowodować poważne straty w ogrodzie. Potrafi w zaledwie kilka tygodni ogołocić cały żywopłot z bukszpanu. Początkowo możemy zauważyć w krzewach zielone larwy w czarne paski oraz obgryzione liście. W kolejnym etapie obserwujemy lepkie pajęczyny stworzone właśnie przez tego szkodnika. 

W konsekwencji rośliny usychają i zamierają. Żeby uniknąć tej sytuacji, trzeba działać już teraz. Poznaj skuteczne sposoby na wypędzenie z ogrodu ćmy bukszpanowej

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej z ogrodu? Ratunek masz w szafce kuchennej

Na rynku istnieje wiele preparatów chemicznych na ćmę bukszpanową. Warto jednak wypróbować równie skuteczne, domowe sposoby. Larw, poczwarek i dorosłych ciem pozbędziemy się za pomocą zwykłej mąki. Wystarczy równomiernie obsypać nią krzewy. Tę czynność wykonujemy przez cały sezon, czyli od wiosny do jesieni. 

Szkodniki pospadają na ziemię. Musimy je zebrać i zakopać. Ten kuchenny produkt ma również pozytywny wpływ na regenerację pędów. 

Nie tylko do ciast, ale też na ćmę bukszpanową

Ćmy bukszpanowej możemy pozbyć się za pomocą produktu używanego do przygotowania ciast. Mowa o proszku do pieczenia, który sypiemy tak, jak mąkę. Ponadto pamiętajmy o sprawdzeniu odczynu gleby. Ten produkt zmienia go na zasadowy, co może wpłynąć niekorzystnie na rośliny kwasolubne. 

Z proszku do pieczenia możemy także wykonać oprysk. W tym celu mieszamy 4 łyżki produktu z 1 l wody i tak powstałą mieszankę przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Zarówno oprysk, jak i posypkę wykonujemy co 2 tygodnie. 

Warto dodatkowo nakryć krzewy folią i związać ją u nasady. Mąka lub proszek do pieczenia oraz rosnąca temperatura spowodują, że szkodniki szybciej zginą.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Po oprysku z tej rośliny, pędraki w mig wyniosą się z ogrodu. Zapomnisz jak wyglądają

Jak zapobiegać pojawieniu się ćmy bukszpanowej?

Krzewy należy regularnie oglądać, nawet w głębi. Zalecamy też potrząsanie nimi. Dzięki tej czynności larwy spadną na ziemię i prawdopodobnie nie wrócą już na roślinę. Gąsienice zostaną "odczepione" z liści i pędów, jeśli potraktujemy je silnym strumieniem wody z węża ogrodniczego

Możemy zapobiegać pojawieniu się ćmy bukszpanowej poprzez założenie budki lęgowej dla ptaków. Te owady są przysmakiem wróbli i sikorek. 

Zobacz też:

Uważaj na ten błąd podczas sadzenia piwonii. Inaczej nie zakwitnią

Wcale nie tuje. Te rośliny zasłonią cię przed wzrokiem sąsiadów, a do tego pięknie wyglądają

Tego krzewu nigdy nie sadź w ogrodzie. Jest zakazany

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | krzewy | szkodniki w ogrodzie | domowe sposoby | triki