Reklama
Reklama

Dostałeś taką wiadomość? Uważaj, to może być oszustwo

Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed oszustami, którzy podszywając się pod tę instytucję, próbują wyłudzić od pacjentów dane i pieniądze. W internecie pojawił się cały wysyp fałszywych stron, łudząco podobnych do oficjalnego serwisu NFZ. Jeśli dostałeś taką wiadomość, nie dawaj się podpuścić, bo to może być pułapka.

Internetowi oszuści znaleźli kolejny sposób, aby wyłudzić od Polaków wrażliwe dane i pieniądze. Tym razem naprawdę działają bez skrupułów, podszywając się pod Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Bezprawnie wykorzystują logo i wizerunek popularnej instytucji medycznej, aby wzbudzić zaufanie pacjentów na fałszywych stronach internetowych. Lepiej bądź czujny i uważaj na takie wiadomości, bo to może być pułapka, przez którą stracisz majątek. 

Nie reaguj na takie wiadomości od NFZ. To próba wyłudzenia danych i pieniędzy

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał oficjalny komunikat, w którym przestrzega przed oszustami internetowymi, podszywającymi się pod instytucję NFZ. 12 kwietnia na stronie www.nfz.gov.pl pojawiła się ważna wiadomość dla pacjentów, z której wynika, że w sieci pojawiły się fałszywe strony, wizualnie do złudzenia przypominające oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Może cię zainteresować: Kolejne kontrole w domach w całej Polsce. Kary nawet do 50 000 zł

Serwisy te zachęcają internautów do skorzystania z rzekomej usługi wydania karty ubezpieczenia "pod pozorem zbliżającego się terminu jej wygaśnięcia". Oszuści podsyłają internautom formularze, poprzez które chcą pozyskać dane tj.: (np. imię i nazwisko, adres i numer telefonu), a w kolejnym kroku również numer karty kredytowej lub debetowej. Nie daj się oszukać i nie odpowiadaj na takie wiadomości. 

Pamiętaj, że prawdziwe NFZ takiej usługi nie oferuje. "Nie wydaje kart ubezpieczenia, nigdy nie pobiera żadnych opłat i nie zbiera danych przez internetowy formularz w celu odnowienia lub przedłużenia ubezpieczenia". 

Nie wpadnij w pułapkę. Tak ochronisz się przed atakiem cyberoszustów na NFZ

Aby nie dać się oszukać, przed wejściem na strony internetowe, najpierw zawsze dokładnie je sprawdzaj. Oficjalny serwis Narodowego Funduszu Zdrowia to bezpieczna witryna z prawidłowym certyfikatem dostępna pod adresem: https://www.nfz.gov.pl/. 

Nie klikaj w podejrzane linki w internecie, nie odpowiadaj na wiadomości SMS wysyłane przez instytucje, które mogą się podszywać pod NFZ, jeśli nie masz stu procentowej pewności, że witryna, do której prowadzi odnośnik, nie jest fałszywa. 

Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ Paweł Florek zachęca pacjentów, aby w razie wątpliwości co do wiarygodności strony NFZ kontaktowali się oni przez bezpłatną i całodobową infolinię 800 190 590 lub skorzystali z pomocy najbliższej jednostki policji.

Zobacz też:

To ostatni moment na złożenie wniosku. Inaczej stracisz pieniądze

Unikaj tego programu w pralce. Zużywa najwięcej energii

Planujesz grilla na łonie natury? W tych miejscach grozi ci nawet 500 zł mandatu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze