Reklama
Reklama

W ten sposób szybko zamarynujesz mięso na grilla. Będzie kruche i aromatyczne

Marynowanie mięsa to doskonała metoda, by nadać mu pożądany smak i soczystość. Warto jednak wiedzieć, jak długo i w jaki sposób poprawnie marynować mięso, by było aromatyczne, kruche i soczyste. Wyjaśniamy, jak to właściwie zrobić.

Sezon grillowy zwykle zaczyna się w Polsce wraz z początkiem maja, gdy relaksujemy się w czasie dni wolnych od pracy i spotykamy z rodziną czy przyjaciółmi. Wiele zależy oczywiście od pogody, jednak gdy tylko dopisze, lubimy spędzać czas przy grillu, na którym pieką się kiełbaski, warzywa i marynowane mięso. W jaki jednak sposób je zamarynować, by było kruche, soczyste i aromatyczne? Podpowiadamy.

Marynowanie mięsa — czym jest i jak się za nie zabrać?

Marynowanie mięsa to proces, w czasie którego mięso jest moczone w mieszance różnych produktów i przypraw. Często to składniki, które nadają mu charakterystyczny smak, a także pomagają w rozluźnianiu włókien mięsnych. Takie zdolności wykazuje między innymi sok cytrynowy, ocet i wino. Dzięki temu mięso jest zdecydowanie bardziej delikatne. Dodatek oleju sprawia z kolei, że staje się bardziej soczyste. Olej pomaga bowiem zatrzymać wilgoć w procesie jego przyrządzania.

Niezwykle ważne jest przygotowanie odpowiedniej marynaty. Jej skład uzależniony jest już od indywidualnych preferencji smakowych. Warto jednak pamiętać, że marynatę umieszczamy w naczyniu czy woreczku, w którym później ma znaleźć się mięso. Powinniśmy je kilkakrotnie obrócić, aby każda jego część miała kontakt z przygotowaną mieszanką.

Mięso w marynacie powinniśmy przechowywać w lodówce przez wskazaną ilość czasu. Potem przenosimy je na grilla, zaś marynatę możemy zagotować i wykorzystać jako sos.

Czytaj też: Jaką śmietanę dodajesz do zupy? Katarzyna Bosacka wyjaśnia, którą najlepiej wybrać 

Jak długo powinniśmy marynować mięso? W ten sposób skrócimy proces

Marynowanie mięsa to proces, którego długość zależy przede wszystkim od jego rodzaju — na przykład pierś z kurczaka będzie gotowa już po 2-4 godzinach, ale już duże kawałki jagnięciny czy wieprzowiny mogą potrzebować nawet do 24 godzin, by solidnie się zamarynować. Marynowanie mięsa można jednak przyspieszyć, dzieląc większą porcję na mniejsze kawałki, dzięki czemu przyprawy wnikną w jego strukturę szybciej i głębiej. Można też nakłuć mięso, by przez te otwory marynata szybciej dostała się do jego wnętrza. Podobny efekt uzyskamy, gdy wcześniej delikatnie podgrzejemy mieszankę. 

Wiele osób zastanawia się również, jak długo marynować mięso przed wędzeniem. Wówczas w zasadzie w wypadku każdego rodzaju mięsa polecany jest dłuższy czas marynowania, dochodzący do 24 godzin. Jedynie ryby można marynować krócej — około 6 godzin. Jeśli zaś chodzi o marynowanie mięsa mrożonego, powinniśmy to zrobić dopiero, gdy przynajmniej częściowo się rozmrozi. W takim wypadku możemy zaniechać dolewania do marynaty wody. Mięso częściowo rozmrożone powinniśmy też marynować dłużej niż to całkowicie rozmrożone.

Zobacz też:

​Dodaj ten składnik do kiszonych ogórków. Będą chrupiące jak nigdy

Spróbuj gołąbków z takim farszem. Więcej nie zrobisz innych

​Ta musztarda jest lepsza niż ze sklepu. Przepis Ewy Wachowicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy na grilla